Czy na WordPressie można stworzyć sklep internetowy?

Początkujący użytkownicy wordpressa często zadają pytanie o możliwości tego systemu. Zastanawiają się, czy da się w ramach tego systemu stworzyć sprawnie działający sklep internetowy. Odpowiedź nie jest jednoznaczna – da się to zrobić, jest jednak kilka warunków.

WordPress w swoich założeniach miał być platformą do blogowania. Dopiero jego popularność i możliwości modyfikacji pozwoliły na rozwój dążący do wykształcenia narzędzi sprzedażowych na stronie. Fakt, że od początku nie była to platforma bezpośrednio związana ze sprzedażą nie przesądza jednak że ta platforma jest platformą słabą.

Jeśli chcemy stworzyć sprawnie działający sklep internetowy na WordPressie, to musimy pamiętać że baza danych na której działa nasza platforma to MySql – system ten nie przepada za ogromną liczbą zapytań równocześnie. Zwyczajnie, jeśli będziemy posiadać ogromną ilość produktów, a ruch na stronie będzie bardzo wysoki, to cała strona może zacząć zwalniać.

Jak znaczące będzie opóźnienie, i co oznacza „ogromna” oraz „bardzo wysoki”?

Wartości te będą zmienne w zależności od wersji wordpressa, hostingu czy konstrukcji zapytań.

Najprostsze wyjaśnienie tej sytuacji oznacza, że jeśli planujemy tworzenie sklepu z ilością produktów ograniczoną do kilkuset, oraz nie planujemy znacznej ekspansji – to WordPress to udźwignie. Jeśli jednak mamy bardziej ambitne plany, to w sieci istnieje kilka platform, jak Prestashop czy Magento, które są do tego celu dedykowane. I chociaż ich możliwości customizacyjne są znacznie droższe niż w przypadku WordPressa (trudny dostęp do darmowych szablonów czy wtyczek), to są one przygotowane pod konstrukcję sklepu internetowego.

Jakie wtyczki są polecane do tego, żeby zmienić naszego WordPressa w sklep internetowy? Większość rynku w tej kwestii zdominowały wtyczki WooComerce. W mniejszej skali (kilka produktów i usług) wystarczą nam wtyczki do przyjmowania płatności, jak PayPal czy płatności WordPress.

Podsumowując, stworzenie sklepu internetowego w WordPressie jest dobrym rozwiązaniem, jednak nie zawsze najlepszym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *