Dlaczego korzystamy z pakietu Office?

Wszyscy kochają Office’a, ale dlaczego? Historia programu jest długa, i doprowadziła nas do momentu historii, w którym korzysta z niego ponad miliard ludzi na całym świecie, stają się przemysłowym standardem, który chętnie kopiują inne programy. Office jest łatwy w użytku, od zawsze był kierowany do wszystkich, a gdy pragniemy poszerzyć naszą wiedzą czy przejść na bardziej profesjonalny poziom, popularność pakietu sprawiła że wszędzie znajdziemy dużo źródeł wiedzy. Wielu sposobom wykorzystania i funkcji dorównuje jego popularność. Ostatnie aktualizacje i metamorfozy programu znacząco podbudowały bezpieczeństwo danych, jakie zapisujemy na chmurze microsoftu. Ostatnio dodant MS mobile jest darmowy, z kolei płatne pakiety objęte są ochroną i możliwością konsultacji z producentem. Office jest zwyczajnie prokonsumencki. MS Word stał się standardem edycji dokumentów i publikowania tekstów, podobnie jak powerpoint stał się jedynym znanym programem do prezentowania treści wizualnych. Excel jest absolutną koniecznością dla księgowych, bo automatyzują proces kalkulowania i zarządzania danymi. Nie ważne, czym się trudzimy – zapewne korzystamy z Officea. Po przejściu na model subskrypcji, MS stał jeszcze bardziej dostępny. Wersje premium oferują miejsce na chmurze czy wersje premium programów, wzbogaconych o dodatkowe funkcje, szablony i przydatne narzędzia, wsparcie technologiczne czy bezpieczeństwo przez cyberatakami.

Office oferuje także inne programy w swoim pakiecie. One Note jest narzędziem wykorzystywanym do robieniem prostych notatek, tworzenia osobnych plików i kategoryzowania ich wedle tematów. Jest to narzędzie pod rękę, gdy nie potrzebujemy edytować treści, tylko je zapisywać i gdy nie ma ich dużo.

Słynny Office Outlook jest narzędziem do zarządzania pocztą, który może potencjalnie zunifikować wygląd wszystkich naszych kont w różnych domenach czy platformach, skupiając całą pocztę w jednym miejscu. Jest to także planer Microsofta, możemy układać kalendarz, tworzyć zadania, przypomnienia, zapisywać kontakty a nawet przeglądać Internet.

MS Access jest bardzo ciekawym narzędziem, które pozwala tworzyć drobne aplikacje, które pozwalają zarządzać danymi, w większości na podstawie szablonów. Jest to program podobny do Excela, bo służy automatyzowaniu danych, zarządzania relacyjnymi bazami poprzez kliknięcia myszą w wytworzony program. Tabele, ankiety, raporty pozwalają łatwiej i szybciej wprowadzać dane, ale także wyciągać z nich wnioski.

Wreszcie MS Publisher, któremu najbliżej jest do graficznego edytora z całego pakietu. Służy do tworzenia układów graficznych z plików i tworzenia obrazów, dalej skierowanym do profesjonalnej pracy i oferującym wiele szablonów, które ułatwiają pracę.

Nie bez powodów słynna trójca uzyskała taką popularność, a reszta nie. Baza rzadszych i posiadających mniej funkcji jest wypierana przez lepsze programy, z którymi MS nie musi walczyć.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o temacie MS Office IT School organizuje szkolenia z tego zakresu.

Jednakże, MS Office dalej dominuje w biznesowym świecie. Sieć programów pełniących wiele funkcji, najczęściej dopasowanych do wielu stanowisk, przewidując wiele użytków. Jest jeszcze jedna kwestia – VBA. Visual Basic for Application pozwala w łatwy sposób tworzyć w pakiecie. VBA automatyzuje zadania i wykonuje inne wykraczające poza arkusze excela. Możemy je automatyzowac, by same generowały raporty czy ściągały dane ze wskazanych miejsc, licząc tym samym to, co musielibyśmy robić „ręcznie”. Jest ściśle związany z SQL, back-endowym językiem, dla którego VBA jest sposobem jego organizacji i wyświetlania go. Oczywiście, najczęściej służy do zarządzania danymi finansowymi. Z tego programu możemy migrować dane na serwer SQL, korzystając tym samym z accessa jako front endu.

Jak byśmy na to nie spojrzeli, MS Office oferuje programy, które są łatwe w użytku dla przeciętnie zaznajomionego informatycznie człowieka, który trudzie się tylko pisaniem i tworzeniem treści albo wystarcza mu bazowa znajomość excela, powerpointa i one note. Próbując pogłębić wiedzę, szybko widzimy, że pakiet ten jest cały czas przejrzysty i łatwy w użytku. Jest to narzędzie dla każdego, respektujące każdy stopień przystosowania do jego funkcji, będące otwarte dla każdego laika i osoby znające SQLa, co zresztą bardzo dobrze widać w interfejsie, który z wierzchu trzyma najbardziej podstawowe funkcje, chowając w listach i zakładkach coraz to bardziej zaawansowane. Plastyczność pakietu i wszechstronność zastosowań sprawia, że program rozpowszechnił się tego poziomu, będąc wszędzie i stając się częścią codziennego języka, będąc najbardziej rozpoznawalnym programem.