Jak rozpocząć pracę z Excelem?

Panuje powszechne przekonanie, że praca z Excelem to domena korporacji. Dopiero gdy jesteśmy zmuszeni poprzez dużą firmę do posługiwania się tym narzędziem, wtedy działanie to ma jakiś sens. Nie jest to jednak prawdą. Excel, narzędzie należące do pakietu Office firmy Microsoft jest przydatne nie tylko w pracy z dużą ilością danych.

Na co dzień możemy rozpocząć od zbudowania prostego budżetu domowego z wykorzystaniem tego narzędzia. Pozwoli nam to na zapoznanie się z podstawowymi funkcjonalnościami i interfejsem programu. Często ten moment jest kluczowy – szukając funkcji, którą już kiedyś gdzieś widzieliśmy, lub umieszczając w arkuszu jakiś element którego nie potrafimy usunąć lub edytować poddajemy się, nie potrafiąc przebić przez mnogość opcji wbudowanych w Excela. Dopiero po kolejnych próbach, lub przejściu przez podstawowe szkolenie z Excela uświadamiamy sobie, że w zakresie podstawowych funkcjonalności korzystamy z bardzo ograniczonego repertuaru funkcji, i korzystanie z dwóch, trzech zakładek oraz kilku opcji pozwoli na satysfakcjonującą pracę z tym programem.

Innym zastosowaniem może być budowanie planów lekcji dla dzieci, lub prostych harmonogramów. Zazwyczaj prawdziwa potęga tego narzędzia objawia się jednak, gdy prowadzimy z jego pomocą działalność gospodarczą. Poza budżetowaniem czy harmonogramem wymienionym powyżej, możemy wygodnie trzymać dane związane z naszymi pracownikami, dostawcami i kontrahentami. Przetrzymywanie tych danych w wygodnej formie tabelarycznej otwiera nam kolejne możliwości liczenia konkretnych, powiązanych z tym danych. Czas zatrudnienia, umowy, prowizje, premie, terminy – wszystko to możesz uwzględnić w kilku arkuszach i mieć w jednym miejscu. Gotowe do dalszego rozwoju, rozbudowy, druku czy przenosin.

Działanie z tym narzędziem jest na tyle komfortowe, że korzystając tylko z nikłej liczby opcji jesteśmy w stanie czuć się komfortowo. Szukając możliwości rozwoju możemy odkrywać kolejne funkcje, które pozwolą na bardziej złożone działania.