Jak umieścić swoją stronę w Internecie?

 

Osoby, które uczą się tworzyć strony internetowe, często zatrzymują się na tym zadaniu – przyswoiły HTML i CSS, a teraz muszą zmierzyć się z hostingiem i domeną – całym procesem zakupu oraz konfiguracji, by ujrzeć swoją stronę w sieci. Niejednokrotnie, konieczność skorzystania z przelewu czy zapłata kartą blokuje młodych adeptów przed zakupem takiej usługi i przejściu tego procesu chociaż raz. Warto jednak wiedzieć, że można przejść przez cały ten proces bez wydawania chociażby złotówki, a zainwestować dopiero po jakimś czasie by stronę w sieci utrzymać. Jak możemy tego dokonać? Dowiemy się tego w niniejszym artykule.

Uwaga, w samym artykule nie będę dokonywał porównania między poszczególnymi usługodawcami. Zaprezentuję tylko w jaki sposób zrobić to najszybciej i możliwie bezkosztowo.

 1. Wchodzimy na stronę unixstorm.org i rejestrujemy się.
 2. Wybieramy zakładkę ‘Konta www’, znajdujemy nagłówek ‘Porównanie wszystkich pakietów’.
 3. Klikamy ‘Testuj’ pod pakietem Start-1 (lub dowolnym innym).
 4. Potwierdzamy zamówienie.

Od tej pory stajemy się posiadaczami profesjonalnego hostingu, na 2 tygodnie za darmo. Jeśli usługa nam się spodoba – możemy ją płatnie przedłużyć. Jeśli jej nie przedłużymy, zostanie zablokowana (stan regulaminu na 01.09.2020).

 1. Na maila otrzymujemy dane do zalogowania się do panelu Direct Admin oraz nazwę przypisanej do naszego hostingu domeny z końcówką unixstorm.org.
 2. Po zalogowaniu się do panelu Direct Admin, przechodzimy do zakładki ‘Informacje o systemie i pliki’ i wybieramy ‘manager plików’.
 3. Wewnątrz drzewka folderów na naszym hostingu wybieramy ‘domains’, następnie nazwę domeny przypisanej do naszej konta.
 4. W kolejnym kroku wybieramy folder ‘public_html’.
 5. Usuwamy całą jego dotychczasową zawartość i umieszczamy w tym miejscu pliki naszej strony internetowej.
 6. Wchodzimy pod adres domeny przypisanej do naszego konta (wpisujemy w okno przeglądarki).
 7. Cieszymy się z tego, że nasza strona została opublikowana w sieci.

Ten prosty poradnik pozwala po raz pierwszy przejść przez cały proces umieszczania strony w sieci. Po tej pierwszej próbie, będziemy już trochę bardziej ośmieleni, by podjąć się wykupienia właściwej domeny oraz przedłużenia samego hostingu.