Najpopularniejsze technologie webowe

  1. HTML – język znaczników, który jest podstawą internetu. Znaczniki, z których składają się strony internetowe są napisane właśnie w tej technologii. Szkielet strony, który powstaje z użyciem HTML to na przykład nagłówki, tabele, formularze czy listy punktowane. Stworzenie strony w samym HTML jest możliwe, jednak jej estetyka pozostawiać będzie wiele do życzenia. By sprawić aby strona ta zaczęła wyglądać, należy poznać CSS.
  2. CSS – język pozwalający na upiększanie i manipulowanie wyglądem znaczników stworzonych w HTML. Dzięki niemu strony internetowe nabierają kolorów i kształtów.
  3. PHP – język programowania pozwalający na komunikowanie się z serwerem. Technologia ta, pozwala na przesyłanie danych z formularzy, korzystanie z baz danych czy tworzenie zaawansowanych programów służących do ułatwiania życia naszym użytkownikom.
  4. SQL – technologia pozwalająca na komunikowanie się z bazą danych. Łącząc technologię PHP wraz z SQL jesteśmy w stanie stworzyć bazę danych, która będzie np. zawierać wszystkich naszych użytkowników, i dodawać ich za pośrednictwem formularza będącego na stronie.
  5. JavaScript – język programowania, pozwalający na upiększanie naszej strony internetowej, wprowadzanie zaawansowanych animacji czy programów. Jego frameworki (rozszerzenia) pozwalają również na przejęcie części spraw za które zazwyczaj odpowiedzialny był PHP.
  6. WordPress – najpopularniejszy CMS w sieci. Technologia ta, pozwala na sprawne tworzenie stron internetowych bez konieczności posiadania szerokiej wiedzy informatycznej i programistycznej. Szybkość nauki i prostota pozwalają na szybki progres nauki i satysfakcjonujące efekty. W połączeniu z powyższymi technologiami tworzenie stron internetowych staje się dużo łatwiejsze.

To tylko kilka z długiej listy technologii, które przydają się w zakresie tworzenia stron internetowych. Kolejne narzędzia wypierają starsze rozwiązania, jednak te, które istnieją na tej liście znajdują się w ścisłej czołówce technologii, które są niezbędne by tworzyć strony internetowe. Warto udać się na szkolenie informatyczne by zapoznać się z brakującymi punktami tego zestawienia. Bez ich znajomości będzie trudno wyspecjalizować się w kolejnych rozwiązaniach, lub też rozwiązywać najprostsze problemy w zakresie technologii webowych.