Plusy i minusy platformy WordPress.

Na szkolenia z platformy WordPress zapraszamy na stronę itschool.pl

Plusy:

1. Niska, technologiczna bariera wejścia dla użytkowników. Wykorzystanie technologii HTML, CSS, PHP i JS pozwala na to, by większa ilość developerów mogła być zainteresowana tym systemem.
  2. Dokumentacja i społeczność. Ten punkt wynika z poprzedniego. Z racji tego, że bariera wejścia jest dosyć niska, początkujący developerzy często zaczynają pracę od tego systemu, przy okazji zadając ogromną ilość pytań. Bardzo trudno nie znaleźć odpowiedzi na niemal dowolne pytanie związane z tą platformą.
  3. Darmowe rozwiązania. Deweloperzy mają dostęp do ogromnego repozytorium zawierającego wtyczki (rozszerzenia funkcjonalności strony), oraz motywy (nakładka wizualna na stronę, często zawierająca w sobie wbudowane wtyczki). Ich ilość pozwala na łatwe znalezienie rozwiązania darmowego.
  4. Możliwości rozwoju. Platforma ze względu na swoją popularność dynamicznie się rozwija. Jeszcze dwa lata temu były pewne wątpliwości związane z językiem PHP, na którym zbudowany jest WP, ale z racji na nową, siódmą wersję tego języka, serwisy odnotowały ponad 20% wzrost szybkości. Z racji tego, że twórcy WP chwalą się, że 30% stron internetowych to WordPress nikt nie wróży upadku tej technologii.
  5. Mnogość darmowych szablonów pozwala na szybkie dopasowanie stylistyki strony pod dane wymagania. Jeśli darmowe rozwiązania nie będą wystarczające, można znaleźć w sieci naprawdę duży rynek zbytu dla szablonów dopasowanych do dowolnej branży.

Minusy:

1. Problemy z bezpieczeństwem. Duża ilość początkujących użytkowników tworzących swoje rozwiązania powoduje, że mogą być to rozwiązania nie do końca bezpieczne. Chociaż istnieje weryfikacja rozwiązań dodawanych do repozytorium, to jednak nie zabezpiecza ona całkowicie. Warto zwracać uwagę na komentarze użytkowników (niekoniecznie gwiazdki, które łatwo dodawać samodzielnie tworząc nowe konta na platformie), oraz zadbać o ciągłą aktualizację rozwiązań.
  2. Skalowalność. Jeśli nasz portal/sklep internetowy oparty o WordPress zaczyna się nadmiernie rozrastać, to możliwości bazy danych MySQL na której system działa mogą być niewystarczające. Na pewnym etapie może to znacznie spowolnić działanie strony lub całkowicie uniemożliwić jej działanie. Warto przemyśleć ten temat już na samym początku tworzenia platformy.