Programy niezbędne przy pracy zdalnej

1. Microsoft Teams – narzędzie pozwalające na sprawne komunikowanie się w zespole. Program pozwala na tworzenie czatów i konwersacji z innymi użytkownikami, wideorozmowy w trakcie których możemy zarówno widzieć jak i słyszeć naszych rozmówców – i co więcej prowadzić prezentacje, dzięki możliwości udostępniania swojego ekranu. Nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać to narzędzie również w celu prowadzenia szkoleń. Oczywiście na rynku funkcjonuje już długa lista programów pozwalających na tego typu działania (jak np. Zoom), jednak wydaje się, że monopol na rynku w tym zakresie przejmuje właśnie Microsoft Teams. Na początku działania z tym programem ilość jego funkcji może nieco przytłaczać, dlatego popularną praktyką jest przejście przez krótkie szkolenie z zakresu obsługi tego programu.
  2. Dysk Google – przestrzeń pozwalająca na dzielenie się plikami z innymi osobami. Poprzez prosty interfejs drag & drop (złap i upuść) możemy wrzucić dane na swój dysk, oraz nadać plikom odpowiednie uprawnienia (tak, by tylko wybrane przez nas osoby miały możliwość odczytu lub edycji umieszczonych przez nas na dysku plików). Jeśli darmowe miejsce (kilkanaście GB) jest dla nas niewystarczające, to jest możliwość wykupienia dodatkowego. Ponadto na dysku google możemy pracować na uproszczonych plikach Excela i Worda równocześnie z innymi użytkownikami (takimi, którym udostępniliśmy nasz plik do edycji, lub został nam udostępniony). Połącznie tego działania z funkcjonalnością wymienioną w poprzednim programie – czyli prowadzeniem wideorozmów może znacznie ułatwić pracę grupową na jednym pliku.
  3. Microsoft Outlook – tak jest, może wystąpienie tego narzędzia na liście zostanie przez część z czytających skwitowane zdaniem „kapitan oczywistość”, jednak jeśli ktoś z Was nadal pracuje posługując się kilkoma skrzynkami pocztowymi równocześnie i jest zmuszony do wielokrotnego logowania się na każdą z nich w ciągu dnia, to powinien jak najszybciej skorzystać z tego narzędzia. Pomimo trudnych początków (najczęściej są to problemy z dodaniem konkretnych skrzynek) późniejsza praca z tym programem oszczędza nam tony wolnego czasu.