Rozwój kompetencji w branży IT jest przydatny nie tylko dla programistów!

Coraz więcej branż wdraża różnego rodzaju mechanizmy pozwalające na optymalizację swojej pracy. Nawet w mniejszych przedsiębiorstwach odchodzi się od klasycznych zeszytów oraz papierowej dokumentacji. Prowadzenie arkusza kalkulacyjnego w kwestiach firmowej księgowości jest już w dzisiejszych czasach standardem – jednak część osób nadal broni się przed tymi narzędziami tak długo jak to tylko możliwe (wiem, bo również należałem do tej grupy J). Okazuje się jednak że zaznajomienie się z narzędziami typu Excel, oraz innymi, wchodzącymi w skład pakietu Office firmy Microsoft może znacznie ułatwić nam życie. Automatyzacja powtarzalnych obliczeń, tworzenie własnych kalkulatorów pozwala na ekstremalną oszczędność czasu w codziennych, nudnych czynnościach księgowych. Gdzie takie narzędzia mogą być przydatne?

Zdawać by się mogło, że dowolny urząd lub dział księgowości jest tak obeznany w Excelu jak to tylko możliwe – niestety z doświadczenia wiemy że tak nie jest. Wzmocnienie kompetencji w tym zakresie pozwoli na sprawniejsze analizowanie przesłanych dokumentów, tworzenie kalkulacji, wysyłkę prawidłowo sformatowanych dokumentów i łatwość ich wydruku. To, że Excel powinien być najlepszym przyjacielem każdej osoby związanej z księgowością niby wydaje się oczywistością, jednak w praktyce taką oczywistością nie jest. Praca z tym programem na zaawansowanym poziomie jest często umieszczana w przesyłanych cv. W praktyce kończy się to na wprowadzaniu liczb do arkusza (czasami nie liczb, a tekstów, które się nie sumują), a stworzenie prostej, działającej formuły graniczy z cudem.

Korzystając z pakietu Office w życiu codziennym można znacznie przyspieszyć i ułatwić sobie pracę. Widzimy, jak wiele podstawowych błędów ortograficznych można byłoby uniknąć, gdyby teksty były pisane w Wordzie, gdzie działa opcja automatycznego ich poprawiania. Internet byłby dużo przyjaźniejszym miejscem gdyby te wszystkie teksty pisane wielkimi literami, błędy gramatyczne, nieprawidłowo wstawiane spacje czy kropki wstawiane w losowych miejscach byłyby ostatecznie wyeliminowane. Nie chodzi o świat idealny – ale po prostu lepszy.