Rozwój umiejętności w branży IT

Niewiele branż może pochwalić się tak wysoką koniecznością ciągłego rozwoju oraz udoskonalania swoich umiejętności jak branża IT. Jej pracownicy są praktycznie zmuszeni do ciągłego zapoznawania się z kolejnymi aktualizacjami czy zmianami wprowadzanymi przez twórców języków, frameworków czy programów na których pracują na co dzień. Często też występuje sytuacja w której wprowadzane są zmiany w algorytmach, które niejako przewracają całą branżę „do góry nogami” – przykładem takich działań mogą być aktualizacje algorytmów Google wprowadzające zmiany w wyszukiwarkach oraz wpływa na branżę SEO. Nagle okazało się, że dotychczasowe praktyki związane z umieszczaniem słów kluczowych na stronach czy linkowaniem do ogromnej ilości kiepskiej jakości źródeł mogą być jedynie powodem spadków, a nie jak dotychczasowo wzrostów w zakresie wyszukiwania. Nagle okazało się, że to treść oraz regularność jej dodawania jest na nich najważniejsza.

Kolejne wersje pakietu Office dokładają kolejne narzędzia, które mogą przyspieszyć Twoją pracę. Pomimo tego, że są kompatybilne wstecz (co znaczy, że na nowszych wersjach w większości przypadków będziemy w stanie zrobić to samo co na starszych), to nowe funkcjonalności mogą Cię zaskoczyć. Między innymi, początkowo dodatek do Excela, a wreszcie pełnoprawny jego element, czyli Excel BI pozwalające na sprawną pracę z ogromną ilością danych. Produkt ten wyewoluował również do oddzielnej aplikacji BI desktop, która pozbawiona została wstecznych naleciałości programu Excel.

Praca z technologiami nie zawsze obliguje do pójścia naprzód. Zbudowane w przeszłości systemy jeszcze przez długi czas będą wymagały aktualizacji i utrzymania. Nadal wielkim powodzeniem na rynku cieszą się programiści w technologiach C czy C++ utrzymując dawno zbudowane i rozwijane systemy. Część firm powoli przechodzi jednak na nowocześniejsze technologie. Czy słusznie? Jeśli oszczędzają czas, są prostsze i równie wydajne to dlaczego cały czas nie przeć do przodu i rozwijać się?

Być może w którymś momencie ten trend ulegnie zmianie i zatrzymamy się, obserwując rozwiązania, które zostaną już na stałe – aż do jakiegoś konkretnego, większego przełomu. Na ten moment jednak trudno to sobie wyobrazić.