Trendy, które zrewolucjonizują rynek pracy.

Poniżej przedstawiamy kilka trendów, które naszym zdaniem zrewolucjonizują rynek pracy w przyszłości.

  1. Wykorzystanie sztucznej inteligencji – jej wpływ dostrzegamy na każdym kroku. I choć bardzo daleko nam od czegoś, co możemy nazwać świadomością, to poprzez uczenie maszynowe jesteśmy w stanie już teraz sprawić, że część zawodów przestanie mieć sens. Niesamowite jest to, że oprogramowanie takie jak Midjurney jest w stanie w kilka sekund wygenerować obraz, który w szczegółach i koncepcie wygląda genialnie. I nie trzeba do tego lat poświęconych na studiowanie i trening, wystarczy kilka kliknięć i subskrypcja programu. Dopiero samodzielnie testując oprogramowanie możemy dostrzec jak szybko przebyło drogę od gratki dla geeków, do narzędzia generującego cyfrową sztukę na kliknięcie. Część osób zajmujących się grafiką komputerową czy koncept artem jest przerażona, inny postrzegają to narzędzie jak każde inne – posiadające swoje ograniczenia, czy ułatwiające im życie. Niewątpliwie narzędzie odmieni usługi graficzne jakie znaliśmy do tej pory.
  2. Praca zdalna – coś co wielu z nas dziś wydaje się zwyczajne jest pokłosiem kilku miesięcy zamknięcia w trakcie pandemii. Część z nas już do biura nie wróciła, co pozwala oszczędzić czas na dojazdach, czas spędzony przy automacie z kawą, czas na prasowaniu ubrań czy zaoszczędzić – paliwo, koszt kawy na mieście, eksploatację sprzętu czy pojazdów. Oszczędności jest bardzo wiele, koszt jednoznaczny – mniej interakcji z ludźmi z pracy na żywo. Jeśli potrafimy to przełknąć, nasi domownicy są wyrozumiali, a organizacja pracy zdalnej w naszej firmie przebiega sprawnie (jeśli nie, to polecamy: https://itschool.pl/blog/szkolenia-zdalne/) to praca zdalna może być dla nas czymś, co pozytywnie zmieni nasze życie.
  3. Edukacja – choć większość z nas kończy edukację na etapie szkoły lub studiów, część z nas jest już przyzwyczajona do tego, że należy rozwijać się przez cały okres trwania kariery zawodowej (albo i dłużej ;)). Szeroki wachlarz umiejętności pozwoli odnaleźć się w trakcie recesji, gdy wybór ścieżek zawodowych będzie węższy niż dotychczas.