Wykorzystanie narzędzi Office w biznesie

Często zastanawiamy się w jaki sposób wspomóc nasz biznes i wpłynąć na jego rozwój na tle innych przedsiębiorstw. Rozwiązaniem może być wiedza z poza zakresu samych zainteresowań czy specjalizacji danego przedsiębiorstwa. Zapoznanie się z różnego typu narzędziami informatycznymi czy technologiami może znacznie przyspieszyć zadania, które stawiamy przed sobą czy naszymi pracownikami, ale także całkowicie zmienić nasze postrzeganie biznesu.

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć ważną rolę pakietu Office w funkcjonowaniu każdej firmy. Wspomaganiem obliczeń związanych z wynagrodzeniem, produktami, logistyką czy klientami może w łatwy sposób wspomóc Excel. Sprawne posługiwanie się tym narzędziem często jest domeną większych korporacji, jednak przejrzystość danych trafiających do arkuszy kalkulacyjnych pozwoli w łatwy sposób zdiagnozować problemy pojawiające się w naszej firmie. Poprzestawanie na wiedzy księgowej czy doradców często może skończyć się nieścisłościami, czy zwyczajnym zignorowaniem danych, które mogą pokazywać spadki w naszej firmie. Obeznanie w zakresie ukazywania wizualizacji danych może pomóc w trakcie prezentacji danych przez naszych pracowników. W zależności od ich przedstawienia mogą wydawać się korzystniejsze niż w rzeczywistości, co może uśpić naszą czujność.

Jeśli jesteśmy już przy wizualizacji danych – oraz jeśli dysponujemy dużą ilością danych w firmie, to rozwiązaniem na ich odpowiednie przetworzenie i przedstawienie mogą być narzędzia z zakresu Power BI. Ten darmowy dodatek do Excela pozwala na sprawne przetwarzanie i prezentacje ogromnej ilości danych. Tam, gdzie nie wyrabia już Excel – zaczyna się Power BI.

Czy powinniśmy traktować Worda jak coś tak banalnego, że nie wymaga to żadnego doszkolenia? Pokorę w tym temacie zyskał każdy, kto kiedykolwiek mierzył się z przypisami w pracach na studiach. Często jest to zderzenie z podstawowymi funkcjonalnościami tego programu – i wtedy zaczynamy się poddawać. W pracy, w której pracujemy często w programie Word, i chcielibyśmy osiągnąć atrakcyjne wizualnie efekty często przyda się lektura dokumentacji lub też podstawowe szkolenia wspomagające nas w zakresie potrzebnej, podstawowej wiedzy. Word nie kończy się na wprowadzaniu literek lub zmianie czcionki.