Mity pracy w IT

Poniżej zaprezentuję listę popularnych mitów związanych z pracą w branży IT. Być może słyszeliście część z nich lub pewne mity sprawiają, że nie podjęliście jeszcze próby pracy w wymarzonym zawodzie?

  1. Muszę mieć wykształcenie.

Mit numer 1 wiąże się z koniecznością ukończenia co najmniej dziennej informatyki na dobrym uniwersytecie. I tak, ukończenie szkoły może być niezwykle pomocne, będzie doskonałym startem, a zestaw umiejętności nabyty w trakcie studiów pozwala dużo łatwiej dostać i utrzymać wymarzoną pracę. Studia nie są jednak niezbędne, podobnie jak napisanie pierwszego kodu w wieku dwóch lat, tuż przed tym jak zaczniemy mówić (w dwóch językach). Mnogość dostępnych materiałów, kursów czy szkoleń – zwłaszcza tych polecanych przez firmę itschool.pl – przy odrobinie samozaparcia i własnej pracy może pozwolić na naprawdę dobry start w branży IT.

  1. Raz nabyta wiedza wystarczy.

W branży IT rozwój jest niezbędny. Tak naprawdę ta praca wiąże się z ciągłym podnoszeniem swoich kompetencji. Często oczekujemy, że to, czego nauczymy się na jednym, konkretnym kursie czy na zajęciach w szkole wystarczy nam już na zawsze. Nie jest to prawda. Rynek zmienia się szybko, a kolejne kompetencje pozwalają pozostać cały czas w grze i uciec od rutyny.

  1. Programowanie jest pasjonujące.

Na filmach widzimy hakerów, którzy jednym kliknięciem przebijają się przez kolejne bariery cyberprzestrzennej rzeczywistości oraz programistów tworzących genialne programy przez jedną noc z przerwami na papierosa czy kawę. W rzeczywistości jest to walka z materią, która nie chce się poddać. Niezależnie od umiejętności popularne jest przeczesywanie dokumentacji i kolejnych podstron stackoverflow (popularnego forum na którym użytkownicy zadają pytania związane z problemami informatycznymi). W pewnym momencie możemy utknąć na długie dni w poszukiwaniach tej jednej linijki, która z jakiegoś powodu nie chce w naszym programie zadziałać, mierząc się z narastającą frustracją i puchnącym zbiorem kolejnych kart przeglądarki internetowej.