Czy szkolenie z podstaw obsługi Excela jest mi do czegoś potrzebne?

Przecież potrafię Excela. Miałem w szkole średniej. Albo na studiach. Cały przedmiot z posługiwania się tym narzędziem. Wstążka jak w każdym innym programie z pakietu Office, komórki, wiersze i kolumny. Tabelki. Lubię tabelki i potrafię je pokolorować. Czasem jak mam z czymś problem to proszę znajomego Arka z działu księgowości. On potrafi robić jakieś tabele przestawne, ale generalnie nie do końca wiem o co chodzi.

Generalnie powyższy akapit jest to raczej standard. Jeżeli jest to Tobie bliskie i musisz na co dzień korzystać z tego narzędzia, lub wiesz że niedługo będzie trzeba z niego na co dzień korzystać to czas na szkolenie podstawowe z Excela.

Szkolenie podstawowe służy przede wszystkim dla zrozumienia podstaw działania tego narzędzia. Być może wydaje Ci się że korzystasz z tabel, a tak naprawdę nigdy nie udało Ci się wstawić żadnej tabeli do swojego arkusza.

Jeżeli korzystasz z myszy po to by obsługiwać Excela to wzmacniasz w sobie tylko szkodliwe nawyki. Codzienne posługiwanie się tym narzędziem powinno ograniczyć się niemal wyłącznie do klawiatury – co pozwoli na wielokrotnie szybsze wykonywanie codziennej pracy.

Jeśli słowo „formuła” kojarzy Ci się tylko z książką kucharską, lub też przygodami Waltera White z serialu Breaking Bad, to znaczy że nie rozpocząłeś nawet przygody z efektywnym korzystaniem z omawianego narzędzia firmy Microsoft. Być może czasami zdarza Ci się skorzystać z Sumy czy Średniej. Ale ilość funkcji ułatwiających życie biegłemu użytkownikowi Excela pozwoli na automatyzację firmowych procesów. A automatyzacja oznacza dłuższe przerwy w pracy.

Rozwijając się w dziedzinie Excela możemy również natrafić na dział „makra”, które pozwoli na automatyzację totalną – dzięki temu możemy nagrać kolejne kroki wykonywanej na co dzień pracy i odtworzyć je z wykorzystaniem pojedynczego kliknięcia. Znając tajniki wbudowanych w Excela narzędzi można całkowicie zrezygnować z powtarzalnych na co dzień obliczeń i oddać programowi całą swoją pracę.