Powiększanie swoich kompetencji w zakresie branży IT.

Trafiłem ostatnio na badania Eurostatu dotyczące grupy osób nazwanych NEET. Jest to grupa młodych dorosłych, którzy nie pracują, nie uczą się oraz nie szkolą się. Jest to prawie 18% Europejczyków. I choć znaczna część tej liczby może być działaniem tzw. szarej strefy, to są branże, w których takie działania są niemal nie do pomyślenia. Poszukując pracy w branży IT jesteśmy praktycznie skazani na jedną z tych dróg – jeśli nie pracujemy w branży, a przez to nie rozwijamy na co dzień swoich kompetencji związanych z zawodem to powinniśmy na bieżąco dokształcać się, niezależnie czy mówimy tu o uczelniach państwowych, prywatnych czy też o szkoleniach informatycznych. Istnieje wąska grupa firm szkoleniowych, dostarczająca wysokiej jakości szkolenia informatyczne, zatrudniających trenerów z wieloletnim doświadczeniem. Jedną z takich firm jest itschool.pl. Niezależnie od wybranej formy wzmacniania kompetencji w zakresie branży IT, musimy być gotowi na to, że ten ciągły wyścig nie zakończy się nigdy.

Cały czas jesteśmy zalewani nowymi aktualizacjami i zmuszeni do weryfikowania swoich kompetencji. Wiedza na temat Excela bez powiększenia jej o kompetencje z zakresu narzędzi BI czy język VBA przestaje być tak konkurencyjna. Możliwości wizualizacji raportów, praca z bazami danych czy zastosowanie języka Python w celu zaprezentowania wyników swoich obliczeń znacznie odbiega od kompetencji ‘zwykłego’ użytkownika Excela. Dodatkowo kompetencje te, pozwalają nabrać pewności siebie, przyspieszyć lub nawet zautomatyzować swoją pracę, i co za tym idzie otworzyć sobie drogę do podwyżek i awansów.

Praca w branży IT to ciągły ‘wyścig zbrojeń’. Wygra ten, kto rozszerzy i wykorzysta swoją wiedzę w najbardziej efektywny sposób. Są jednak osoby, które wypalają się dość szybko, zmęczone tym ciągłym tempem. I taką sytuację należy zrozumieć – często osoby takie przechodzą do utrzymania aplikacji, posługując się zebranym do tej pory doświadczeniem, lub jeśli rozwijali swoje kompetencje w różnych firmach dostatecznie długo, to prawdopodobnie są już na dobrej drodze do przejścia na emeryturę.